1001011101000101000101001110111010010101000010101000010101101010100101000010111101010111010010100010101010101010101110101010101101010101100101100101001001

{Blog}

O tym, że technologie IT to klucz do sukcesu i zapowiedź przyszłości, nie trzeba chyba nikogo już przekonywać. Branża ta z roku na rok notuje nowe rekordy, a pracownicy mogą cieszyć się świetnymi warunkami pracy. Ponadto oczywistym jest już to, że nie jest to chwilowy trend. W tej chwili cały nasz rozwój pnie się właśnie w tym kierunku i nie zapowiada się na to, by w ciągu najbliższych dekad miało się to zmienić. Nie ważne czy mamy na myśli pomoc innym, czy na przykład programowanie gier. Zapowiedzi kolejnych osiągnięć tylko bardziej utwierdzają w przekonaniu, że tworzenie nowych rozwiązań, wykorzystujących kolejne aplikacje i programy to przyszłość ludzkości. I właśnie to powinno przekonać każdego, kto próbuje odnaleźć dla siebie stabilne miejsce na rynku pracy, że jednym z najlepszych ścieżek rozwoju jest programowanie.

Jak nauczyć się programowania?

Najbardziej oczywiste odpowiedzi na to pytanie to:

– obranie odpowiedniej ścieżki edukacji, tu głównie na poziomie studiów wyższych, ale także np. techników o rozszerzonym profilu informatycznym,

– samodzielne poznawanie świata programistycznego,

Obie te ścieżki rozwoju przyszłego programisty, mają swój potencjał. Na studia decydują się osoby młode, które mają jeszcze czas na kreowanie przyszłości zawodowej. Do ukończenia studiów potrzeba czasu, ale czasami papier potwierdzający wykształcenie wyższe w danym kierunku, jest dla niektórych pracodawców wyznacznikiem ciężkiej pracy włożonej w naukę. Nie wyklucza się to jednak częstą decyzją o dodatkowym uczestnictwie w kursach i szkoleniach. Taka mała szkoła programowania daje często więcej niż studia na uniwersyteckich kierunkach. Łączy ona w sobie o wiele więcej pasji i możliwości rozwoju, a mniej sztywnych ram nauczania.

Samodzielna nauka kodowania może być odpowiedzią zarówno dla osób dorosłych, ale i dla najmłodszych. Dla obu tych grup istnieją kursy i narzędzia online pomagające w uczeniu się tych, momentami skomplikowanych zagadnień, przez choćby zabawę. W ten sposób praktycznie każdy może zdobyć takie umiejętności jak podstawy programowania w javie i nie tylko. Samo wprowadzenie do tego świata, oferowane jest też w postaci kursów z rodzaju „programowanie dla początkujących”.

Obranie ścieżki powinno być jednak indywidualną decyzją, bazującą na potrzebach naszych, jak i interesującego nas zasięgu rynku.

Początki programowania. Na jakich językach się skupić?

Może to zależeć od tego, czy początki programowania i chęci do rozwoju wynikają z pasji tworzenia wizualnych projektów, czy może skutecznie ułatwiających, stricte technicznych zagadnień. Jeżeli masz wyczucie stylu, lubisz tworzyć rzeczy, które będą podziwiane przez przeciętnego Kowalskiego, lub czujesz w sobie po prostu nutkę artysty, możesz zacząć od frontendu. Jeżeli wolisz skupić się na użyteczności i innowacyjnych rozwiązaniach programistycznych, prawdopodobnie odnajdziesz się w backendzie.

Dla typowego frontendu dobrze poznać podstawy programowania w javie, a dokładniej JavaScript. Rozwój powinien iść też w stronę języków takich jak HTML czy CSS. Wyniki ich znajomości to głównie strony www, ale także przydatne aplikacje desktopowe oraz mobilne.

Jeżeli strona stylistyczna ma mniejszą wartość w parciu na samorozwój programistyczny lepiej zacząć od backendu, gdzie prym wiedzie programowanie w C# jak i poczciwy SQL.

Praca dla programisty a znajomość powyższych języków.

Warto skupić się na konkretnym wyborze i „dopieszczaniu” umiejętności jako frontend lub backend. Z obserwacji rynku pracy wynika, że znajomość języków JavaScript, HTML, CSS, C# oraz SQL pozwala na możliwość śmiałego aplikowania na ponad połowę stanowisk związanych z programowaniem. A to już otwarta furtka do przyszłej kariery.

02/04/2018
Czytaj dalej

W szeroko pojętej branży informatycznej z roku na rok, od już dłuższego czasu, notuje się wzrost płac. W tej chwili programiści kodujący w przeróżnych językach, zdają się być wyjątkowo pożądanymi pracownikami w praktycznie każdym już miejscu. Od instytucji państwowych i urzędy, przez biznesy online (sklepy i usługi) po programowanie gier.

Zarobki programistów w Polsce. Czy warto?

Pod względem zarobków inwestycja w naukę czy kurs programowania od podstaw może zwrócić się z nawiązką. Co prawda początkujący programista chcący rozpocząć pracę na etacie może liczyć się z zarobkami na poziomie średniej krajowej. Jednak już po kilku latach stażu, szczególnie w większych miastach, jego pensja może oscylować wokół kilkunastu tysięcy, a rzadko spada poniżej 10 000 zł.

Oczywiście istnieje także podział na zarobki w poszczególnych działach. Prym wiodą w tej chwili pracownicy dev, ale także programiści backend no i oczywiście twórcy mobilnych apek. Powodzeniem cieszą się podobnie jak w ubiegłych latach specjaliści javy.

Szczegółowe zestawienie zarobków programistów na rok 2017.

Staż:

Według raportów rok 2017 tak jak i wcześniejsze lata przyniósł wzrost pensji dla poszczególnych pracowników branży IT. Mowa tu o wzroście płac nawet o 16,1 % w przypadku Starszych Ekspertów zatrudnionych we Wrocławiu.

Średnie zarobki programistów zatrudnionych na umowę o pracę wyniosły 10 700 brutto, a płace w przypadku umów B2B to przeciętnie nawet 12 000 zł brutto.

Oczywiście są tu widoczne różnice ze względu na stopień zaawansowania.

(Dalsze wartości przedstawiają zarobki brutto.)

I tak płaca dla juniora to średnio 6 300 zł (B2B) i 6 500 zł (UoP). O wiele więcej zarobił już doświadczony specjalista, bo średnio 10 400 zł (UoP) i 11 800 zł (B2B). Oczywiście na największą pensję może liczyć senior, który przeciętnie otrzymuje 12 500 zł (UoP) i 13800 zł (B2B).

Forma zatrudnienia:

Ciekawostką może okazać się fakt, że w przypadku pracy stacjonarnej, więcej zrobili programiści współpracujący B2B (średnio 12 100 zł w porównaniu do 10 500 zł). Natomiast w przypadku pracy zdalnej dużo bardziej opłacało się być zatrudnionym na umowę o pracę (13 900 zł w porównaniu do 11 600 zł).

Według raportów ogólnie w najlepszej sytuacji znajdowali się seniorzy, pracujący w oparciu o B2B, osiągając przychody na poziomie nawet 16 200 zł.

Technologie:

Mówiąc o szerokim spektrum specjalistów koderów, trzeba oczywiście wspomnieć o tak ważnej kwestii, jak technologie, w których tworzą. I tak:

  • Specjaliści spring to średnio 14 200 zł w przypadku B2B oraz „tylko” 11 400 przy UoP.
  • Java 13 500 zł przy B2B oraz 11 400 we współpracy opartej na UoP.
  • Na ostatnim miejscu podium w przypadku B2B uplasowali się programiści środowiska .NET ze średnimi zarobkami 12 800, a przy zatrudnieniu na umowę o pracę trzecie miejsce przypadło koderom React, średnio otrzymującym pensję w wysokości 11 300 zł.
  • Na samym dole zestawienia, przy średnich zarobkach nieco niższych niż 10 000 zł (ale powyżej 9 000 zł) znajdują się programiści PHP, a w przypadku UoP także HTML i CSS.

Pokazuje to, że dobry programista na pewno będzie zadowolony z takiego wyboru życiowej ścieżki.

Warto zostać programistą? Wróży to szansę na zawód z przyszłością?

Świat rozwija się pod względem cyfrowych możliwości, które pomagają w nawet najbardziej trywialnych aspektach życia każdego z nas. Choćby podstawy programowania w javie to coś, co wchodzi z impetem nawet w formach kursów dla najmłodszych. Stąd obecny rozwój w tym nurcie pozwala przypuszczać, że da on możliwość pracy w zawodzie, obiecującym powodzenie w ciągu przynajmniej najbliższych dekad.

04/02/2018
Czytaj dalej

Nigdy nie jest się za starym na poznawanie nowych możliwości zarówno swoich, jak i tych, które oferuje nam rynek pracy. Oczywiście są zawody, w których wiek stanowi istotną kwestię, ale bynajmniej programowanie nie jest jednym nich. Dlatego nie ma „tej” granicy wiekowej, w której trzeba sobie wprost powiedzieć – „Kurs programowania od podstaw? Jestem już za stary”. Jedynym ograniczeniem są tak naprawdę tylko nasze chęci. A mając je, można zdobyć naprawdę dużo.

Dlaczego warto zacząć poznawać podstawy programowania w dorosłym życiu?

Na to pytanie można odpowiedzieć na kilka różnych sposobów. Jednak jedną z najważniejszych kwestii może być to, że jest to sposób na opłacalne przebranżowienie się. Przeciętne zarobki w branży IT na stanowiskach związanych z programowaniem znacznie przekraczają średnie krajowe w Polsce. Mówimy tu o płacach, w których mediana młodszych specjalistów na rok 2017 wynosiła między 4030 brutto, w przypadku polskiego kapitału, a 4932 w firmach o kapitale zagranicznym. Dla porównania ogólnobranżowa mediana zarobków Polaków w 2017 wynosiła około 2650 brutto.

Programowanie. Nauka od podstaw dla dorosłych?

Czy to problem? Czy wszyscy uzyskują prawo jazdy wyłącznie w wieku 18-20 lat, bo powyżej trzydziestki nie są już w stanie przyswoić technik jazdy samochodem? Błędne jest myślenie, że jeżeli od dziecka nie interesowaliśmy się zagadnieniami IT to już nic z nas nie będzie. Oczywiście będą tacy, którzy początki programowania poznali już w nastoletnim wieku, ale to dzięki nim my mamy możliwość nauczenia się więcej. Mogą być naszymi mentorami, pomocą oraz swego rodzaju wyznacznikiem celu. Może w średnim wieku, do tej pory pracując w zupełnie innym środowisku zawodowym, jest to nieco trudniejsze. Z natłokiem obowiązków rodzinnych i nie tylko na głowie, trudniej znaleźć czas na naukę nowych umiejętności. Ale powoli, małymi kroczkami można dopiąć celu. Jeżeli wydaje się nam, że mimo wszystko mamy ku temu kierunkowi rozwoju predyspozycje, czemu by nie zacząć? A więc kiedy? Jak najszybciej od momentu, kiedy zaczęliśmy rozważać taką opcję.

Jak nauczyć się programować?

Tu mamy wiele opcji. Możemy zacząć od samodzielnej nauki przez Internet, oglądając filmy instruktażowe, czy pobierając kurs programowania, przez stacjonarne szkoły programowania pod okiem doświadczonego wykładowcy, aż po staże w agencjach. Tak, ta ostatnia opcja także jest dostępna dla ambitnych ludzi, chcących rozwiać swoje programistyczne zainteresowania. Wiele firm z branży IT nastawionych jest nie tyle na specjalistów, ile na ludzi z pasją, nowymi pomysłami i chęcią pogłębiania wiedzy (co w tej tematyce jest niezwykle ważne). Dlatego potrafią przyjąć na stanowiska „żółtodziobów”, którzy pracując w doświadczonym zespole, zyskują praktyczne umiejętności. A to ważniejsze niż teoria z większości książek. Tacy ludzie, wykazując się zainteresowaniem, mogą często liczyć na dalszy rozwój w danej firmie. Ponadto dochodzą takie możliwości jak intensywny kurs programowania od podstaw, który zapaleńcom niezależnie od wieku pozwoli na szybkie przyswojenie tego, co potrzebne, by móc dalej gładko rozwijać pasję.

Co zyskam na nauce programowania?

Możliwość zdobycia nowej, ciekawej pracy. Programista, podobnie jak wiele innych kierunków pracy
zawodowej w IT daje możliwość perspektyw na długie lata. Ponadto są to zazwyczaj (oczywiście w zależności od doświadczenia) dosyć dobrze płatne stanowiska dla osób, które radzą sobie w fachu. Programowanie może być też świetną odpowiedzią dla tych, którzy kolokwialnie mówiąc, nie lubią swojej pracy i chcą rozwijać się jako twórcy. Zarówno od strony wizualnej (programiści frontend), jak i tej bardziej technicznej (backend).

No to kiedy zacząć?
Nic nie szkodzi, żeby zacząć od zaraz. Najlepiej zacząć pierwszy kurs programowania od razu po przeczytaniu tego tekstu.

26/01/2018
Czytaj dalej

Z przyjemnością informujemy, że ruszyły zapisy na kursy programowania.

Progressive Web App Developer szczegóły: http://onlycode.pl/portfolio/progressive-web-app-developer/

Front-end developer szczegóły: http://onlycode.pl/portfolio/html-css/

Zajęcia z programowania odbywają się w Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim oraz Katowicach.

Szczegółowych informacji dotyczących kursów udzielamy pod numerem 696-094-732 .

Zachęcamy do zapisów http://onlycode.pl/zapisy/

Czekamy na Wasze zgłoszenia:)

13/01/2018
Czytaj dalej

Niezmiennie od lat branża IT jest zdominowana przez mężczyzn. Według danych statystycznych wśród ekspertów w tej branży kobiety stanowią nie więcej niż 10 proc. Trend ten powoli ulega jednak zmianie. Kobiety coraz częściej wybierają studia techniczne, a następnie podejmują pracę w zawodzie informatyka lub programisty. Jak sobie w nim radzą? Bynajmniej nie gorzej niż mężczyźni.

W ostatnich latach liczba kobiet studiujących techniczne, tzw. „męskie” kierunki znacznie wzrosła. Branża IT w dalszym ciągu wydaje się jednak mieć płeć męską. Dlaczego?

Bardzo często taki stan rzeczy to kwestia stereotypów względem płci połączonych z oczekiwaniami rodziców i społeczeństwa. Młode dziewczyny mimo zainteresowania nowinkami technicznymi często porzucają swoje marzenia i idą inną drogą w obawie przed „męską” branżą. Wszechobecne stereotypy dotyczące płci pięknej również nie pomagają w propagowaniu nauki programowania wśród kobiet. Niestety, na porządku dziennym nadal są uszczypliwości i żarty kierowane w stronę pań pracujących w branży IT. Jest to krzywdzące dla dziewczyn chcących wykonywać zawody związane z nowymi technologiami.

To proste. Kobieta to humanistka, osoba emocjonalna i empatyczna. Cechy te są bardzo cenne w branży informatycznej, o czym niektórym zdarza się zapominać.

Jak przekonują pracodawcy z sektora IT, panie posiadają umiejętności miękkie, takie jak kreatywność, a także wysokie kompetencje komunikacyjne. Kobieta-informatyk po napisaniu programu znacznie skuteczniej zachęci do niego klienta. Swoista dla kobiet inteligencja emocjonalna jest zresztą istotną zaletą nie tylko w kontakcie zewnętrznym. Również wewnątrz zespołu ważna jest umiejętność negocjowania i zwracania uwagi na potrzeby pozostałych jego członków. Tego typu predyspozycje sprawiają, że programistka w cyfrowym świecie może poradzić sobie równie dobrze, a nawet lepiej niż mężczyzna.

Szeroko rozwinięte kompetencje miękkie połączone z wiedzą merytoryczną na temat programowania czynią z kobiet wspaniałego i cennego pracownika. Wiele prowadzonych powszechnie badań wyraźnie pokazuje, że zespoły programistów złożone z osób obu płci pracują znacznie wydajniej i efektywniej. Kobiety chcące być dobrymi programistkami muszą jednak pamiętać, aby nieustannie się uczyć. Ta dziedzina zmienia się bardzo dynamicznie.  Samodoskonalenie to klucz do sukcesu. Wiedza uzyskana w ramach studiów to zaledwie podstawa. Równie cenne jest zdobywanie doświadczenia i śledzenie zmian, niezależnie, czy chodzi o programowanie w języku C++, programowanie php, programowanie w Javie, czy tworzenie gier komputerowych.

Co ważne, brak studiów nie przekreśla kariery w sektorze IT – tyczy się to również kobiet. Panie bez technicznego wykształcenia mogą śmiało realizować się w zawodach testera, grafika czy programisty. Programiści będą w najbliższych latach bardzo poszukiwani na rynku pracy. Warto zatem uwierzyć w siebie, swoje umiejętności i bez względu na płeć zainteresować się informatyką.

31/07/2017
Czytaj dalej